Все про вентиляцію на виробництві
Наявність якісної, надійно побудованої системи вентиляції на виробництві - це необхідність. Без відповідного повітрообміну порушуватимуться технічні регламенти та приписи, можливе підвищення температури і вологості в цехах, що призведе до виходу з ладу обладнання та псування виробленого товару. Крім того, звичайно, це вплине і на працівників - зниження працездатності, втрата концентрації, можливі травми і отруєння - ось лише неповний список того, що може чекати працівників у приміщеннях з поганою або непрацюючої вентиляцією. Тому організація повітрообміну є одним з найважливіших етапів при розробці технологій виробництва.
Основні труднощі, з якими доводиться стикатися
Проектування вентиляції на виробництві - завдання набагато складніша, ніж аналогічний проект для житлового будинку або офісу. Крім основних чинників - планування будівлі, матеріалів стін і вікон і т.д., додаються і унікальні для виробничих приміщень чинники: підвищена температура в окремих цехах, викиди шкідливих речовин, пил, дим, агресивного газу, рух повітря внаслідок роботи тих чи інших агрегатів . І для створення інтегральної системи все це треба враховувати.
Промислова вентиляція і її види
Всі різновиди систем повітрообміну в промислових приміщеннях можна поділяються на дві великі групи - природна і примусова.
Принцип дії природної вентиляції простий і відомий з давніх-давен: за рахунок різниці в тисках і температурах можна, не вдаючись до додаткового обладнання, організувати газообмін приміщення. Але на практиці таке рішення виявляється занадто незручним і мало функціональним - далеко не кожне приміщення можна провітрювати таким чином, контроль температури і вологості в різних зонах зі зрозумілих причин неможливий, робота природної вентиляції нестабільна і залежить від чинників, якими керувати людина не може. Тому природне вентилювання застосовується дуже рідко, і то, найчастіше, як доповнення до примусового.
Примусова вентиляція - це основний підхід при організації газообміну в промислових приміщеннях. Системи можуть бути різними, але найчастіше застосовуються такі рішення:
• припливна або витяжна вентиляція - за допомогою вентиляторів повітря, або витягується з робочої зони, або нагнітається туди. Простий приклад - кондиціонери;
• приточно-витяжна - більш просунута система, яка об'єднує в собі витяжку і нагнітання повітряних мас в приміщення. Дозволяє більш гнучко управляти вентилюванням, контролювати тиск і температур, що буває дуже необхідно для виробництва;
• рекупераційних - розвиток припливно-витяжної системи, в які вбудовується - рекуператор. У його завдання входить акумуляція тепла з повітря, що витягається, після чого накопичена енергія може направляти на різні цілі, в тому числі - на обігрів повітря, що подається.
Оскільки чисто припливна або витяжна системи застосовуються рідко, ми розглянемо тільки два останні варіанти як найбільш часто використовувані.
Припливно-витяжна система
Принцип роботи заснований на взаємодії двох систем - припливної вентиляції, що нагнітає повітряні маси в приміщення ззовні, і витяжки, яка видаляє повітря з робочої зони. Збалансована робота обох систем дозволяє добитися відмінних результатів: можлива підтримка постійного тиску і температури, можна регулювати швидкість повітрообміну, в тому числі динамічно, в залежності від умов мікроклімату цеху. Установка і розгортання такої системи досить прості. Може доповнюватися повітряними фільтрами, охолодженням і опаленням повітря, окремими каналами (воздуховодами), що подають повітряні маси в конкретні приміщення або навіть їх частини. Найчастіше системи встановлюються на малих і середніх підприємствах.
Рекуперація як спосіб додаткової економії
Якщо адміністрація компанії хоче заощадити, або ж підприємство дуже велике, з великими виробничими приміщеннями, рекуперація може допомогти. Багато в чому система нагадує припливно-витяжну, але є один нюанс - установка рекуператора. Цей агрегат дозволяє відбирати тепло у повітря, що виходить, за допомогою генератора накопичувати його і використовувати на свій розсуд. Найчастіше енергія йде на опалення свіжих порцій повітря, закачуваних в цеху. При грамотній установці вдається заощадити до 30-40% енергії на опаленні. Але оскільки первинні витрати на монтаж такої вентиляційної системи досить великі, це має сенс тільки на великих підприємствах.
- Вибираємо димар.Переваги сталевих димарів. Працездатність будь-якої опалювальної системи залежить в першу чергу від якості димаря. Що крім перерахованих вище характеристик залучає фахівців і експертів, які закликають використовувати сталеві труби для димаря?Вибираємо димар.
- Для чого чистити димохід.Для хорошої тяги Сажа, що осідає на стінках димоходу, поступово звужує його просвіт і перешкоджає вільному проходженню диму.Для чого чистити димохід.